Легендата на с.Кара Дърлар

Марияна Пейчева Нацова

Легендата на с. Кара Дърлар

Легендата на с.Кара Дърлар
Легендата на с.Кара Дърлар

(по предания на жители от селото)

Около двете села Карахадърлар (с.Черногор) и Дели Исуфлар (с.Красногор)- на юг до с.Асват кьой (с.Главиница), на запад  местността Яйкъна, с.Чауш махала (с.Софийци), с.Вискьой (с.Царев дол), с.Ендже кьой (с.Преславци), на север до с.Арабаджилар (с.Коларово) се разпростирала гъста, вековна гора, която е било причина хората в последствие неусетно да променят наименованието на село Карахадърлар на Кара Дърлар (в превод от турски – черна гора ). Стволовете на дърветата били толкова дебели, че 2-3 души не можели да ги обгърнат.

Легендата, предавана от уста на уста, от поколение на поколение, разказва за тайнственото момиче обитавало старата, вековна, но и красива, омайваща, и по някакъв начин зловеща близката до селото гора „Къз кория” (в превод от турски „Момина гора”- от портала, игрището, детската градина, стигаща до гората наречена  „Лабада”, където е отровния склад). Местните хора я наричали още "Коджа къзън коросу"(в превод - "Гората на голямото момиче").
Тя била крехко, недъгаво и безпомощно сираче, но затова пък с неподозирана жажда за живот.
Грешница, която не искали ни на земята, ни на небето. Та то само садило гората. Хората не смеят открито да казват, че сирачето било нападнато и насилено, а то от отчаяние само отнело живота си.

След смъртта си девственицата се превърнала в мистична, тайнствена самодива- неземно красива, вечно млада мома, с дълги руси коси и чародеен поглед. Облечена била с дълга бяла риза и бяло наметало, прозрачно като сутринна мъгла воал, в която се криела нейната сила. Вечер като изгреела месечината, самодивата танцувала, лудувала и играела своите неистови хора и пеела около дърветата и по зелените морави, потънали в зелена и влажна, буйна трева. Но ако видиш Самодивата не трябвало да я гледаш в очите и да я слушаш, че от песента й по-хубава песен няма, а от танца й няма по-красив. Но тя замайвала и погубвала.

Живеела под грамадни стари дървета, в изоставени колиби или в тъмни като пъкъла усои, които осветявала с тайнствена бяла светлина. Появявала  се най-често през пролетта и лятото. Излизала навън само нощем  и се скривала отново с пропяването на петлите.

Самодивата ревниво пазела своите обиталища и свърталища и онзи, който наруши владенията им изчезвал безследно или се разболявал от нелечима болест. Хората чували нейния смях и трополенето й, но виждали само неясна светлина между клоните на дърветата. Вечер кучетата лаели без причина в нищото, въпреки че наоколо нямало признаци за наличието на човек. Други пък скимтели без причина и се криели.
Легендата на с.Кара Дърлар
Хората не дръзвали да пристъпят  в такива места нощем, за тях гората била свещена. Настане ли вечер страх сковавало сърцата им и край огнищата шепнешком се разказвали истории за лични срещи с нея.
Как по късна доба, закъснели пътници, прибирайки се в село с каруците през гората, виждали момичето. А то обгърнато с прозрачно-мъгливият си воал и с фенер в ръка, тихомълком се доближавало и уморено присядало в края на талигата. Животните се плашели, започвали да пръхтят и да тръскат неспокойно глави.  Стъписани хората не смеели да я заприказват, правили се, че изобщо не я виждат и с вперен поглед напред и със свити сърца продължавали своя път. А девойката пленителна и нежна, дъхаща на горски цветя и упоителна до забрава не продумвала, само светела в нощта, докато изведе пътниците извън гората- нейната обител.

Босоногата самодивата, както внезапно се появявала, така и изчезвала от погледите на хората. Мъжете подкарвали нетърпеливо животните, забързани да се махнат, а след себе си чували смях и подвиквания. Само понякога тихом продумвала:"Аз любех един млад овчерин, но той ме разлюби и го няма вече. Аз съм тъжна и убита. Денонощно се лутам из горите, викам го, плача, но напразно - медният му кавал се не обади отникъде..."
Казват още, че са виждали същата тази мома-самодива и в старата гора близо до Акадърлар(Дулово) - тя ходела ту тук,  ту там...

Самодивата била пазителка на гората и никой не смеел да вдигне ръка да сече от нея. Тучните поляни били застлани с плътен зелен тревен килим, но там не пускали на паша едър добитък, а само малки агнета и млади телета, и то едва след Гергьовден. Затова еднакво я  тачели и мюсюлмани и християни, събирали се заедно, и там под черните сенки на вековните дървета празнували Гергьовден (Хъдърлез), колели курбан за здраве и правели  заедно молебия  за дъж
д.
Легендата на с.Кара Дърлар

Последното молебие в гората „Къс кория” е направено през 1947 г., тъй като на следваща година тя бива масово, безжалостно изсечена с жага (жага - двуметров трион за рязане на трупи,  с които се работи с двама души). От вековните дървета не остава нито едно.

На всяко семейство тогавашната власт на току-що създаденото ДЗС (Държавно Земеделско Стапанство) е раздало по едно от тези огромни мешета за дървен материал-за направа на греди за строеж на  къщи, корита за животни, бъчви, каруци  и само малцина хора са отказали, помнейки легендата за бсоногата Самодивата, предавана от поколения и вярвайки, че гората е прокълната. От мешетата се възползвали предимно новите преселници от Северна Добруджа, заселили се в селото след 1940 г., пренебрегвайки или незнаейки премълчаваните истории за прокълнатата гора.

С изсичането на гората изчезнала и Самодивата, ... но тя не престанала да напомня за себе си.

Безверието...

Мюсюлманите имали светилище-молитвен дом (месчит) в старите тогавашни турски гробища (зад казана). Преданията разказват, че там на това гробище била погребана тази мома, която се превърнала в Самодива. На гробът й като надгробен паметник имало поставен голям камък, с издялано на него чантичка и името й. А защо чантичка, никой от възрастните хора не можа да ми каже. Та този свещен камък преселникът Стефан Стойков  използвал за строеж на къщата си, положил го в основата на входните стъпала. После тази къща става собственост на бай Лазар и Тота Савчеви. Вярващите казват, че самодивата „си връщала" за нарушаването на покоите й и затова, и в двете семейства имало „разтурени” бракове.

Други такива надгробни камъни от изоставеното турско гробище, са били използвани и в темелите при градежа на къщата на Симеон и Яна Димитрови, на които все още се виждат надписи изписани на арабски. Преминала в собственост през няколко фамилии-Моньо и Дойка Димитрови, Пеньо и Дойка Димитрови, Велчо и Иванка Алексиеви, къщата и сега пустее. Казват, че в нея се чувало постоянно някакъв шум (трополене и стъпки, шумолене и свистене)  и заради незачитането светостта на мъртвите, хората не се задържат много да живеят в тази къща, а и „не им върви”.

Народните вярвания са изгубили вече своето въздействие, но остават като едно свидетелство за духовния свят на една отминала епоха и са неделима част от фолклора на селото. Вярваме или не, но добре е да помним и уважаваме народните поверия, защото понякога можем да открием и много истини в тях. Може би не случайно селото и хората в него и до днес  не могат да намерят покой. Прокобата на Самодивата ги застига и почти във всеки род има „несполучили” семеен живот, разводи и починали от неестествена смърт.

  1. Тодора Дочева /съпруга на Дочо Тодоров Дочев/ - удавена в единият от гераните на селото/ 1952 г.
  2. Мария Иванова Жекова /съпруга на Иван Жеков Желязов/- удавена в герана, в близост до с.Царев дол 1954 г
  3. Добра Иванова Йорданова /съпругата на Петър Костов/ - обесена в самалъка, в двора на свекъра й 1955 г.
  4. Коста Петров Костов /син на Добра и Петър Костови/ - обесен  на крайпътно дърво към Главиница 1969 г.
  5. Иван Петров Костов /син на Добра и Петър Костови/  - обесен в собствения си дом
  6. Стойко Стойков - … обесен 
  7. Костадин Пейчев Костадинов - отровен 1965 г.
  8. Пейчо Костадинов Пейчев /син на Костадин Пейчев/ - отровен 1979 г.
  9. Васил Костадинов Пейчев /син на Костадин Пейчев/ - 1992 г.
  10. Илия Димов Стойков - обесен в гр.Балчик
  11. Пенчо Иванов Стоянов /брат на Стоян Иванов/ - удавен в язовира на селото
  12. Пенка Жекова Симеонова - отровена 1980 г.
  13. Марийка Иванова Тодорова /съпругата на Кольо Славов/ - 
  14. Дико …
  15. Илия Стойков Георгиев - обесен в двора на къщата си 2003 г.
  16. Киро Петров Енчев - обесен в двора на къщата си 2008 г.
  17. Коста Димитров Филипов - обесен в дома си 2008 г.
  18. Стоян Бобев Стоянов - обесен 2010 г
  19. Петър Костов Петров - обесен 2013 г.

...Изкупването на греха не спира... Докога?

Надеждата...

Никога в селото не е имало църковен храм и хората започнали да се питат дали и Господ не ги наказва за тяхното безверие... С годините мечтата им да имат свято място, където да търсят опрощение за греховете си нараствала. И макар след години селото останало с малко и възрастни вече жители, намерил се добър човек да отвори душата си и с помощта на всички християни да съгради заветния свят храм. Така през 2010 г.  Русенския митрополит Неофит освети църковният храм "Свети Николай Софийски Новий".

Дано вече Самодивата намери своя покой, а хората да намерят опрощение от Господ за греховете и безверието си.


Легендата на с.Кара Дърлар
Това е Голямото меше... едно от двете останали вековни дървета след масовата сеч на горите около с.Черногор.
Обиколката в основата му е 7 метра, а обиколката на ствола е 4,50 метра.... Поразено от гръм, в ствола му има огромна хралупа, в която може да се подслони човек.


нагоре
Легендата на с.Кара Дърлар


Ако статията Ви харесва гласувайте за нея или я споделете!
Сподели

Добави коментар

ТУК МОЖЕТЕ ДА ПУБЛИКУВАТЕ ВАШЕТО МНЕНИЕ ЗА САЙТЪТ
Гост 19 Ноември 2011г.
malko e sporno za obesvaneto na nqkoi xora. otnosno 4i4o mi Stoqn Stoqnov
Изпрати
Публикуването на коментари в сайта подлежи на одобрение от администратор и може да не се появи веднага.



Мъглата

Мъглата....
е невиждано красива...
Обгръща ни в прегръдката си бяла
и като риза на невеста,
във мъниста цяла,
додето погледът ни стига
всичко е покрила...


Мъглата....
истинска и жива ни докосва
танцува покрай нас
със танц на самодива.
Очите ни, челата ни, ръцете ни
целува,
душите ни пречиства и сълзите
скрива.
Мъглата е... невеста - самодива
Мъглата...тя е приказно красива...

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.