Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"

Марияна Пейчева Нацова

Църковен храм „Св.Николай Софийски Новий”.

Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"
Никога в селото не е имало църковен храм, дори църковно настоятелство. Само няколко години след преселяването на компактното  българско население идва комунистическият режим, през който забраната на посещаването  на църква отлага с години изграждане на молитвен дом. И ние по-младите се родихме и израснахме в годините на атеизъм. Вярващите християни казват, че безверието се наказва  и  нуждата от църковен храм назрява, особено след настъпилите политически промени, когато настъпва и свободата на вероизповеданието. Днес отново, но бавно се връщаме към вярата Христова.

През 1994 г.  със спомоществователството на цялото християнско население на село Черногор и  финансиране от Русенска митрополия е закупена  125 килограмова църковна камбана. Монтирана е в преотстъпеният 1480 м2, безвъзмездно от община Главиница общински терен, квартал 1, парцел V - 3. Избира се църковно настоятелство с председател енорийски свещеник Петър Койчев по право и главната задача, която си поставя е  изграждането на параклис. След преместването му в Провадийска енория, неговото място заема отец Газдов.

За изграждане на храма по църковния канон, а именно да е обърнат изток-запад, дворното място се оказва недостатъчно и семейството на Лазар Савчев, чийто имот е в съседство, отпуща около 0,273 дка от своя парцел като дарение.

На 22 април 2001г. мястото е осветено от Негово Високопреосвещенство Доростолски и Червенски Митрополит Неофит и е положена първа копка и на 3 май 2001г. започват изкопите на основите на храма.

Инвестиционният проект е дарение от главният архитект на самия проект Грета Нейкова. За градежа на църквата се използват тухли от съборените с доброволен труд на селяните неизползвани вече обществени гаражи.
Техническият ръководител на строежа е Пламен Савчев. Общата застроена площ е 90 квадратни метра.

Благодарение съвместните усилия на основния ктитор на храма - тутраканския предприемач и бизнесмен г-н Николай Иванов Николов, енорийския свещеник Борис Газдов, а по-късно от архиерейския наместник Васил Василев, и обществения труд и енергия на хората от селото, изграждането на храма е завършено.

Молитвената зала има великолепна акустика, която се получава от многобройните глинени гърнета, вградени в стените на храма. Иконописта е в руски стил и е дело на талантливи художници-иконографи, възпитаници на Православния Богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий”.

Кръста на църквата е висок 1,50м и е отлят от сплав мед и месинг. Медта от 33 кг. е събрана от християнското население на село Черногор. В основата на кръста е вградена пръст и миро от Божи гроб в Йерусалим.

Всички християни от селото с радост направиха дарения на божия храм, но най-голямо бе това на Рада Илиева Маринова и нейното семейство.

На 24.10.2010 г. Негово Високопреосвещенство Русенски Митрополит Неофит освещава новопостроеният православен храм „Св.Николай Софийски Новий”.

В богослужението взеха участие голям брой свещенослужители: архим. Василий, игумен на Чипровската света обител „Св. Йоан Рилски”, родом от с. Черногор, ставр. ик. Илия Тонков, архиерейски наместник на Тутраканска духовна околия, ставр. ик. Георги Георгиев, архиерейски наместник на Разградска духовна околия, прот. Васил Василев, прот. Михаил Михайлов, свещ. Йордан Йорданов, свещ. Йордан Куцаров и дякон Кирил Синев.

На клироса църковните песнопения изпълни хорът при храм „Св. Николай”, гр. Тутракан.

Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"

След светилните на утренята беше извършен водосвет. Основата на св. престол беше поръсена със светена вода, след което духовниците го измиха и го облякоха с бяла покривка (срачица). Митрополит Неофит покри с втора покривка св. трапеза (индития). Положена бе и третата покривка на св. престол (илитон). Върху него духовниците поставиха напрестолно св. Евангелие, напрестолен кръст, дарохранителница, напрестолно кандило и свещници.
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"

Митрополит Неофит поръси със св. вода стените на новопостроения храм. При пеене на тропари бе извършено литийно шествие около храма с носения от митрополита св. антиминс. След това той внесе св. антиминс в олтара и го положи на св. престол. Прочетена бе коленопреклонна молитва.

Празникът продължи с отслужването на архиерейска св. Литургия.

Проповед за Неделя шеста след Неделя подир Въздвижение прочете г-н Ангел Младенов, секретар на Русенска св. митрополия.

Негово Високопреосвещенство благодари на всички, които са взели участие в изграждането на храма. Главният ктитор е г-н Николай Иванов Николов. Митрополитът разказа на вярващите житието на св. великомъченик и благодари на архим. Василий за съслужението на празника.

„Аз изповядвам едно простичко кредо в живота – човек трябва да се стрeми да прави добро. Като не можеш да направиш добро, поне да не се прави зло. Бях поканен, считам го за свой дълг. Увлякъл съм и други хора, даже на мен се падна честта да акумулирам труда на всички. Не е само моя заслугата, това са хора, които са отделили средства, труд, от хляба на децата, за да го направят този храм. През годините на строежа съм идвал тук много пъти, коригирал съм някои неща. Стремил съм се всичко да стане точно. Така от днес предаваме храма в ръцете на Българската православна църква.”

Николай Николов
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"
Г-н Николай Николов - главен ктитор
на църковен храм "св.Николай Софийски"
Събитието беше уважено от Кмета на община Главиница Насуф Насуф, зам. кмета "Хуманитарни дейности" Данка Милчева, джамийското настоятелство в с.Черногор, журналисти от  регионални вестници и много гости от съседните населени места.

И пак с финансовата подкрепа на основния дарител Николай Николов се закупи теле и на миряните бе раздаден курбан за здраве (агапа).

Така този ден се превърна в най-хубавия за жителите на с.Черногор, защото делото бе завършено – едно добро дело за селото и за хората тук, както и за съхранението на националните ни традиции и принадлежност към християнските ценности.

От съграждането на църковният храм "Св.Николай Софийски Новий", той се обслужва от:

  • Протойерей Васил Андреев от с.Сокол - 2010 / 2013г.
  • Свещеник Йордан Йорданов от с.Белица от 2013г. и до сега,


като се извършва служба един път месечно.


Храмовият празник на с.Черногор по църковен календар се празнува на 17 май.


Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"
ОТ СЕЛО  ЧЕРНОГОР СА РОДОМ:
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"
  • Отец Иван
(Иван Тодоров Аврамов, род.1927 г. -........) 
дълги години служител в катедралата "Св. Успение Богородично" гр.Варна,
а след пенсионирането си
в църковен храм „Св. архангел Михаил"с. Стефан Караджа,
където след кончината му е погребан в църковните гробища;   
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"


  • Отец Калоян (Калоян Андреев,род. 1965 г.)
служител в църковния храм „Св. Арх. Михаил"
с. Юпер (1881 г.)
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"

Архимандрит Василий 
(Васил Иванов Савов, род. 1984 г.)
- През 2009 и 2010 г. служи като енорийски свещеник при митрополитския храм „Св. Николай”, Видин.
- От юни 2014 г. Архимандрит Василий става част от братството в Троянската света обител.
- От 15 юли 2017 г. е назначен на поста протосингел на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"

Ако статията Ви харесва гласувайте за нея или я споделете!
Сподели

Вашият коментар

ТУК МОЖЕТЕ ДА ПУБЛИКУВАТЕ ВАШЕТО МНЕНИЕ ЗА САЙТЪТ
Гост 3 Февруари 2012г.
Проявяваме интерес към поместения от вас материал - мислим, че ще е за Слава на Бога и за доброто на православните християни в България той да достигне до една по-широка аудитория! Моля при съгласие от ваша страна пишете ми на имейл globalorthodoxy@gmail.com - д-р Росица Колева, главен редактор на електронен портал Всемирното православие!
Гост 11 Юли 2012г.
Очарован съм от още една крепост на българщината, на нашето православие!
Приятно се изненадах да разбера, че от тук е и архимандрит Василий, игумен на Чипровския манастир, с когото имах честа да се запозная лично. Той с неимоверни усилия поддържа и развива не само манастира, но и вярата на миряните в доброто! Нека всички, които се докоснат до това свещено място да се опитат с нещо да допринесат, да помогнат! Добри и честни хора има навсякъде!
Изпрати
Публикуването на коментари в сайта подлежи на одобрение от администратор и може да не се появи веднага.
Църковен храм "Св.Николай Софийски Новий"

нагоре

.




В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.